Med auktoriserad operatör

En via STVF auktoriserad rörinspektör har genomgått kurs samt avlagt tentamen med godkänt resultat. Personen har minst ett års erfarenhet inom yrket före innehavandet av titeln samt har även genomgått utbildning från apparatleverantör på den tekniska utrustningen som används. Auktorisation kan innehas för området markförlagda ledningar och/eller ledningar i fastighet.

Auktorisationen uppgraderas vart femte år genom att personen återigen avlägger en tentamen med godkänt resultat.

Behörigheten kan intygas via ett av STVF utfärdat kursintyg, STVFs behörighetskort samt/eller via behörighet som av STVF är registrerad hos ID06.

STVF ger tillfälligt auktoriserade rörinspektörer 18 månaders respit gällande skrivandet av sin uppgraderingstentamen i samband med corona-pandemin. Respiten gäller auktorisationer som har förfallodatum under perioden 1 januari 2019 till och med 31 december 2020.

Företag Stad Region Kontaktperson E-post  
Aarsleff Rörteknik AB Sollentuna Thomas Månsson thomas.mansson@aarsleff.se
Aqua Avloppsrensning AB Solna Matthias Westerlund info@aquaavlopp.se
Aros Rörinspektion AB Västerås Kenneth Eriksson kenneth.eriksson@spray.se
Attacus Mark & Maskin AB Järpen Christer Marberg aremark@attacus.se
Avloppsexperten i Väst AB Askm Gary Causer info@avex.se
Avloppsservice AB Stockholm Johnny Månsson info@avloppsservice.se
Bema Avloppsspolning AB Motala Benny Lindell info@bema-avloppsspolning.se
Bohlins Slamsugning AB Noraström Niklas Arkeflod info@bohlinsab.nu
Botkyrka kommun VA-Drift Tumba Christer Holmberg kontaktcenter@botkyrka.se
Bröderna Olssons Åkeri AB Skottorp Hans-Bertil Olsson info@olssonsakeri.se/
BS Sanering AB Avesta Marie-Louise Green info@bssanering.se
EM Sanering AB Västerås Thomas Söderberg info@emsanering.se
Foria AB Södertälje Lars Edoff lars.edoff@foria.se
GR Avloppsrensning AB Järfälla Rolf Pettersson info@gr-avloppsrensning.nu
Håkan Sjöman AB Bergshamra Håkan Sjöman info@sjoman.se
Laholmsbuktens VA AB Halmstad Jörgen Almqvist jorgen.almqvist@lbva.se
Haninge kommun Haninge Gunnar Munkhammar gunnar.munkhammar@haninge.se
Härryda Kommun Mölnlycke Andreas Nyman thomas.anderzon@harryda.se
Hässleholm Vatten AB Hässleholm Stefan Nilsson stefan.nilsson@hassleholm.se
Hydrex Inspectron AB Vassmolösa Joakim Blennborg Blennborg
IRG Inspektions och ritningsgruppen Frillesås Dennis Hellström dennis@irg.nu
Jima Högtryck AB Dalby Jimmy Wahlgren jimmy@jima.se
Johannesson & Fager AB Timrå Eddie Fager jf.eddie@swipnet.se
JVAB Järfälla Sammi Strandberg peter.karlsson@jvab.se
Kungsbacka kommun (Gatukontoret) Kungsbacka Mikael Borgelind mikael.borgelind@kungsbacka.se
Leine Entreprenad AB Nässjö Leine Olsson leine.olsson@telia.com
Lerums Kommun Lerum Peter Larsson samhallsbyggnad@lerum.se
LGT:s Högtryck AB Vällingby John Rosdahl/ Mickael Laine info@lgt.se
Mälarenergi AB Västerås Hans-Erik Wikström post@malarenergi.se
MASAB Maskinrensningsspecialisten AB älvsjö Roger von Haugwitz masab@masab.com
Miljö & Vatten i Örnsköldsvik AB örsköldsvik Magnus Johansson info@miva.se
Nyköpings kommun & Nyköping Vatten Nyköping Niklas Ceder tekniska.divisionen@nykoping.se
Oliner System AB Hallstahammar Mikael Bäckström micke.beckstrom@olinersystem.se
PEAB Sverige AB Umeå Lars-Åke Gyllmo lars-ake.gyllmo@peab.se
PEAB Sverige AB Västerås Per Eriksson per.eriksson@peab.se
Pipecoating Svenska AB Arlandastad Tobias Halsius info@pipecoating.se
Piteå Kommun öjebyn Jonas Invall teknikochgatu@pitea.se
Proline Group AB Sollentuna Björn Olsson bjorn.olsson@proline-group.com
Puls AB Staffanstorp Christer Engström Bengt.Mattsson@pulsab.se
Ragn-Sells AB Stockholm Stefan Lundström stefan.lundstrom@ragnsells.se
Ragn-Sells AB Uppsala Reino Andersson reino.andersson@ragnsells.se
Recover AB Uppsala info@recover.se
RINAB Rörinspektörerna i Norr AB Luleå Lars Nyström lars.nystrom@mbox314.swipnet.se
Rör & Ledningsinspektion i Stockholm AB Tyresö Kenneth Andersson kenneth@ledningsinspektion.se
Rörfilmning i Väst AB Vänersborg Torbjörn Berg tb@rorfilmning.se
Rörinspektion i Karlstad Karlstad Ulf Larsson ulf@ror-inspektion.se
Samson Rör AB Solna Kristofer Karlgren info@samsonsror.se
Sanitets Sanering AB Sundbyberg Benny Grans mail@sanitetssanering.se
Scandinavia VA-Teknik AB Växjö Rune Johansson rune@svatek.se
SIBAB Spolservice i Borås AB Borås Peter Arekvist info@sibabboras.se
Skånska Högtrycksspolarna AB Kristianstad Markus Andersson info@spolarna.com
Slamsugningstjänst i Halmstad AB Halmstad Jessica Wigroth info@slamsugningstjanst-halmstad.se
Sollentuna Energi Sollentuna Jonas Cronebäck info@sollentunaenergi.se
Sörmland Vatten och Avfall AB Katrineholm Rolf Gustavsson Rolf.Gustavsson@sormlandvatten.se
Spol & Filmservice i Norr AB Lillpite Janne Persson jannep77@live.se
Svensk Röranalys AB Stockholm Göran Nilsson info@roranalys.se
Svensk Rörinspektion AB Ingarö Alexander Moberg Alex@sri-ab.se
Swoosh AB Umeå Leif Lundquist mikael@swooshumea.se
Ohlssons AB Helsingborg Jan Olofsson jan.olofsson@ohlssons.se
Uppsala Vatten & Avfall Uppsala Andreas Jansson uppsalavatten@uppsalavatten.se
VA Syd AB Malmö Kenneth Nilsson kenneth.nilsson@vasyd.se
Värends Miljö AB Ingelstad Thomas Karlsson info@varendsmiljo.se
Västsvenska Spol & Slam AB Hisings-backa Mikael Hansson kg@vssab.se
VVSteknik Rörinspektion & Infodring Gävle Dala AB Falun Mats Persson mats.persson@vvsteknikgavledala.se
Wilssons Åkeri AB Norrköping Håkan Wilsson info@wilssons.se
XR Miljöhantering AB Skövde Jonny Fransson jonny.fransson@xr.nu
Avloppsjouren & Byggn i Skåne AB Höör Jörgen Andersson info@avloppsjouren.se
MISAB Spolservice AB Hallstahammar Thomas Edvardsson thomas.edvardsson@misabspolservice.se
FSAB Kungsängens Gård Uppsala Anders Brundin anders.brundin@fsab.nu
Markus Kihlgren Rörinspektion AB Alnö Markus Kihlgren kilen_13@hotmail.com
AB Vabon örby Cristian Larsson info@vabon.se
Avloppsrallarna AB Fjärås Ulf Johansson ulf@avloppsrallarna.se
Cleanpipe Sverige AB Gunnilse Mikael Jensen info@cleanpipe.se
Corvara Industri & Skadeservice Uppsala Stefan Lindström niklas.jensen@corvara.se
Högtrycksservice Öresund Limhamn Robert Berglind info@hogtryckservice.se
Interspol AB Stockholm Magnus Rooth info@interspol.se
Kalmar Vatten AB Kalmar Lasse Johansson lasse.johansson@kvab.kalmar.se
Mitt Teknik Sverige AB Alnö Björn Wallin b.wallin@mitteknik.se
Kompri VA-Teknik Solna Joakim Lindholm joakim.lindholm@ncc.se
PR Slamsugning AB Falköping Jan-Erik Andersson info@pr-slamsugning.se
Rena Rör i Väst AB Göteborg Claudio Congiu kontakt@renaror.se
Spolab AB Linköping Fredrik Johansson info@spolab.se
Spolia AB Hägersten Nicklas Holmér info@spolia.se
VVS Mannen i Stockholm AB Tyresö Thomas Karlsson thomas@vvsmannen.se
Xtream clean högtrycksspolning AB Södertälje Christoffer Andersson christoffer.anderson@xtreamclean.se
Ystad Kommun Ystad Elias Molin kommunen@ystad.se
Sortera Industry AB Sollentuna Linnéa Spångberg linnea.spangberg@sortera.se
Molins saxliftar ab Kalmar Peter Nyberg peter@molins.se
A-Rörinspektion Saltsjö-boo Anders Danielsson arorinspektion@comhem.se
Spol & Industriservice AB Norrköping Jonas Jonasson info@spol-industriservice.se
Njudung Energi Vetlanda David Gidius david.gidius@njudung.se
GJ & Son AB Ulricehamn Fredrik Johansson fredrik@gjsonab.se
HT Rörkontroll & Ledningsinspektion Tungelsta Håkan Tärnholm info@rorkontroll.se
Re-new AB Malmö Richard Groth info@re-new.se
Swoosh Öst John Lambert john.lambert@swooshsverige.se
Swoosh Mitt Anthon Kryg anthon.kryg@swooshsverige.se
Isab Rörinfodring Syd AB Staffanstorp Michael Nillson michael.nilsson@isabrorinfodring.se
Solna Högtrycksspolning AB Solna Pontus Jonsson pontus@solnahogtryck.se
Umespol AB Umeå Markus Oskarsson marcus.oskarsson@umespol.se
PETER´SPOLARE AB Bålsta Peter Svensson info@peterspolare.se
Spolpågarna AB Arlöv Andreas Granell info@spolpagarna.se
Allpipe AB Arlöv info@allpipe.se
Sanero Norrköping Per Åsberg info@sanero.se
AM VA-service AB Johannishus Tolie Månsson anders@amva.se
GG Högtryckstjänst & Rörinspektion AB Solna Christoffer Jonsson info@spolbil.se
Malmberg Miljöhantering AB Kristianstad Mikael Persson mikael.persson@malmberg.se
Celestia AB Bromma Martin Broed martin.broed@celestiaab.se
NHS Industri & Miljöservice i Motala AB Jimmy Thorsson Jimmy@nhspolning.se
HISAB Co-Operation AB Tranås Ola Göransson ola.hisabco.se
Oskarshamns Transport AB Oskarshamn Kent Fahl kent@oskarshamnstransport.se
Ocab i Stockholm AB Norsborg Stig Hedlund stig.hedlund@ocab.se
Spolarna Göteborg AB Göteborg Alexander Mannerroos goteborg@spolarna.com
ISAB Rörinfodring Väst AB Mölndal Lars Berntsson lars.berntsson@isabrorinfodring.se
Spoltec Södra AB Eslöv Patrik Nilsson info@spoltec.se
Roslagsvatten åkersberga Tommy Hillroth tommy.hillroth@roslagsvatten.se
24 Rör Jour AB Täby Enrique Valdes info@24jour.se
Tyresö kommun Michael Carlsson michael.carlsson@tyreso.se
Consoil Klaeson AB Odensbacken Christian Klaeson christian@klaeson.com
Flush Rörinspektion AB örebro Dan Flack info@flush.se
SBVT Skåne Blekinge Vattentjänst Bromölla Andreas Ljungkvist andreas.ljungkvist@sbvt.se
Växjö kommun, Tekniska förvaltningen Växjö Fredrik Gedda fredrik.gedda@vaxjo.se
NHS Nordisk Högtrycks spolning i Stockholm AB Järfälla Roger Lindholm rolle.svensson@nhspolning.se
Lybecks AB Vallentuna Mikael Karlsson mikael.k@lybecks.se
Ronneby Miljö&Teknik AB Thomas Åkesson thomas.akesson@miljoteknik.ronneby.se
JP Spolservice AB Hisings backa Johan Johansson johan@jpspolservice.se
Aquademica AB Solna John Larsson john.larsson@aquademica.se
Tranås Kommun Tranås Viktor Öberg viktor.oberg@tranas.se
Sävedalens VVS Rör & Grävarbeten AB Sävedalen Tommy Bergfast info@savedalensvvs.se
JE Allservice örsundsbro
Stahrebolaget fukt- & saneringsteknik AB Eskilstuna Caroline Östmark info@stahrebolaget.se
Svatek AB Vederslöv Rune Johansson rune@svatek.se
RUGAB Järfälla Jesper Glinka jesper@rugab.se
Pernilla Sjöman AB Riala Pernilla Sjöman pernilla@sjoman.se
Västerås Relining Västerås Andreas Allöv andreas@vasterasrelining.se
Kraftservice i Norden AB Härnösand Henric Edberg henric.edberg@kraftservice.se
AB Spolteknikern Mälardalen Grillby Kristofer Karlgren info@spolteknikern.se
Stockholms Rörinspektion AB Järfälla Thomas Jangemo thomas@sriab.com
Haggrens Rör AB Enskededalen Mattias Haggren info@haggrensror.se
Spolio Göteborg AB Göteborg Tony Berg kontakt@spolio.nu
Rörinspektion i Trestad AB Uddevalla Atle Berg rorinspektionitrestad@gmail.com
NHS Norrköping Högtrycksspolning AB Norrköping Tom Mardsjö tom@nhspolning.se
VA Gruppen Transport AB Trelleborg Lars Gullstrand lars.gullstrand@va-gruppen.se
Repipe Sverige AB Kristianstad Patric Johansson info@repipe.se
Hällesåker Slamsugning AB Lindome Fredrick Strand fredrick@hallesakerslamsugning.se
Svanströms El & VVS AB älvsjö Daniel Flodell daniel@svanstromsel.se
Northpipe AB Luleå Norrbotten Fredrik Jakobsson kontakt@northpipe.se
A Söderlindh i Sverige AB Fleninge Skåne Johan Palm johan.palm@soderlindhs.se