Med auktoriserad operatör

En via STVF auktoriserad rörinspektör har genomgått kurs samt avlagt tentamen med godkänt resultat. Personen har minst ett års erfarenhet inom yrket före innehavandet av titeln samt har även genomgått utbildning från apparatleverantör på den tekniska utrustningen som används. Auktorisation kan innehas för området markförlagda ledningar och/eller ledningar i fastighet.

Auktorisationen uppgraderas vart femte år genom att personen återigen avlägger en tentamen med godkänt resultat.

Behörigheten kan intygas via ett av STVF utfärdat kursintyg, STVFs behörighetskort samt/eller via behörighet som av STVF är registrerad hos ID06.

STVF ger tillfälligt auktoriserade rörinspektörer 18 månaders respit gällande skrivandet av sin uppgraderingstentamen i samband med corona-pandemin. Respiten gäller auktorisationer som har förfallodatum under perioden 1 januari 2019 till och med 31 december 2020.

Företag Stad Region Kontaktperson E-post  
Hydrex Inspectron AB Vassmolösa Joakim Blennborg Blennborg
JE Allservice örsundsbro
Svensk Rörinspektion AB Ingarö Alexander Moberg Alex@sri-ab.se
FSAB Kungsängens Gård Uppsala Anders Brundin anders.brundin@fsab.nu
AM VA-service AB Johannishus Tolie Månsson anders@amva.se
SBVT Skåne Blekinge Vattentjänst Bromölla Andreas Ljungkvist andreas.ljungkvist@sbvt.se
Västerås Relining Västerås Andreas Allöv andreas@vasterasrelining.se
Swoosh Mitt Anthon Kryg anthon.kryg@swooshsverige.se
Attacus Mark & Maskin AB Järpen Christer Marberg aremark@attacus.se
A-Rörinspektion Saltsjö-boo Anders Danielsson arorinspektion@comhem.se
Mitt Teknik Sverige AB Alnö Björn Wallin b.wallin@mitteknik.se
Puls AB Staffanstorp Christer Engström Bengt.Mattsson@pulsab.se
Proline Group AB Sollentuna Björn Olsson bjorn.olsson@proline-group.com
Consoil Klaeson AB Odensbacken Christian Klaeson christian@klaeson.com
Xtream clean högtrycksspolning AB Södertälje Christoffer Andersson christoffer.anderson@xtreamclean.se
Svanströms El & VVS AB älvsjö Daniel Flodell daniel@svanstromsel.se
Njudung Energi Vetlanda David Gidius david.gidius@njudung.se
IRG Inspektions och ritningsgruppen Frillesås Dennis Hellström dennis@irg.nu
Hällesåker Slamsugning AB Lindome Fredrick Strand fredrick@hallesakerslamsugning.se
Växjö kommun, Tekniska förvaltningen Växjö Fredrik Gedda fredrik.gedda@vaxjo.se
GJ & Son AB Ulricehamn Fredrik Johansson fredrik@gjsonab.se
Spolarna Göteborg AB Göteborg Alexander Mannerroos goteborg@spolarna.com
Haninge kommun Haninge Gunnar Munkhammar gunnar.munkhammar@haninge.se
Kraftservice i Norden AB Härnösand Henric Edberg henric.edberg@kraftservice.se
24 Rör Jour AB Täby Enrique Valdes info@24jour.se
Allpipe AB Arlöv info@allpipe.se
Aqua Avloppsrensning AB Solna Matthias Westerlund info@aquaavlopp.se
Avloppsexperten i Väst AB Askm Gary Causer info@avex.se
Avloppsjouren & Byggn i Skåne AB Höör Jörgen Andersson info@avloppsjouren.se
Avloppsservice AB Stockholm Johnny Månsson info@avloppsservice.se
Bema Avloppsspolning AB Motala Benny Lindell info@bema-avloppsspolning.se
Bohlins Slamsugning AB Noraström Niklas Arkeflod info@bohlinsab.nu
BS Sanering AB Avesta Marie-Louise Green info@bssanering.se
Cleanpipe Sverige AB Gunnilse Mikael Jensen info@cleanpipe.se
EM Sanering AB Västerås Thomas Söderberg info@emsanering.se
Flush Rörinspektion AB örebro Dan Flack info@flush.se
GR Avloppsrensning AB Järfälla Rolf Pettersson info@gr-avloppsrensning.nu
Haggrens Rör AB Enskededalen Mattias Haggren info@haggrensror.se
Högtrycksservice Öresund Limhamn Robert Berglind info@hogtryckservice.se
Interspol AB Stockholm Magnus Rooth info@interspol.se
LGT:s Högtryck AB Vällingby John Rosdahl/ Mickael Laine info@lgt.se
Miljö & Vatten i Örnsköldsvik AB örsköldsvik Magnus Johansson info@miva.se
Bröderna Olssons Åkeri AB Skottorp Hans-Bertil Olsson info@olssonsakeri.se/
PETER´SPOLARE AB Bålsta Peter Svensson info@peterspolare.se
Pipecoating Svenska AB Arlandastad Tobias Halsius info@pipecoating.se
PR Slamsugning AB Falköping Jan-Erik Andersson info@pr-slamsugning.se
Re-new AB Malmö Richard Groth info@re-new.se
Recover AB Uppsala info@recover.se
Repipe Sverige AB Kristianstad Patric Johansson info@repipe.se
Svensk Röranalys AB Stockholm Göran Nilsson info@roranalys.se
HT Rörkontroll & Ledningsinspektion Tungelsta Håkan Tärnholm info@rorkontroll.se
Samson Rör AB Solna Kristofer Karlgren info@samsonsror.se
Sanero Norrköping Per Åsberg info@sanero.se
Sävedalens VVS Rör & Grävarbeten AB Sävedalen Tommy Bergfast info@savedalensvvs.se
SIBAB Spolservice i Borås AB Borås Peter Arekvist info@sibabboras.se
Håkan Sjöman AB Bergshamra Håkan Sjöman info@sjoman.se
Slamsugningstjänst i Halmstad AB Halmstad Jessica Wigroth info@slamsugningstjanst-halmstad.se
Sollentuna Energi Sollentuna Jonas Cronebäck info@sollentunaenergi.se
Spol & Industriservice AB Norrköping Jonas Jonasson info@spol-industriservice.se
Spolab AB Linköping Fredrik Johansson info@spolab.se
Skånska Högtrycksspolarna AB Kristianstad Markus Andersson info@spolarna.com
GG Högtryckstjänst & Rörinspektion AB Solna Christoffer Jonsson info@spolbil.se
Spolia AB Hägersten Nicklas Holmér info@spolia.se
Spolpågarna AB Arlöv Andreas Granell info@spolpagarna.se
Spoltec Södra AB Eslöv Patrik Nilsson info@spoltec.se
AB Spolteknikern Mälardalen Grillby Kristofer Karlgren info@spolteknikern.se
Stahrebolaget fukt- & saneringsteknik AB Eskilstuna Caroline Östmark info@stahrebolaget.se
AB Vabon örby Cristian Larsson info@vabon.se
Värends Miljö AB Ingelstad Thomas Karlsson info@varendsmiljo.se
Wilssons Åkeri AB Norrköping Håkan Wilsson info@wilssons.se
Ohlssons AB Helsingborg Jan Olofsson jan.olofsson@ohlssons.se
Spol & Filmservice i Norr AB Lillpite Janne Persson jannep77@live.se
RUGAB Järfälla Jesper Glinka jesper@rugab.se
Johannesson & Fager AB Timrå Eddie Fager jf.eddie@swipnet.se
Jima Högtryck AB Dalby Jimmy Wahlgren jimmy@jima.se
NHS Industri & Miljöservice i Motala AB Jimmy Thorsson Jimmy@nhspolning.se
Kompri VA-Teknik Solna Joakim Lindholm joakim.lindholm@ncc.se
A Söderlindh i Sverige AB Fleninge Skåne Johan Palm johan.palm@soderlindhs.se
JP Spolservice AB Hisings backa Johan Johansson johan@jpspolservice.se
Swoosh Öst John Lambert john.lambert@swooshsverige.se
Aquademica AB Solna John Larsson john.larsson@aquademica.se
XR Miljöhantering AB Skövde Jonny Fransson jonny.fransson@xr.nu
Laholmsbuktens VA AB Halmstad Jörgen Almqvist jorgen.almqvist@lbva.se
Aros Rörinspektion AB Västerås Kenneth Eriksson kenneth.eriksson@spray.se
VA Syd AB Malmö Kenneth Nilsson kenneth.nilsson@vasyd.se
Rör & Ledningsinspektion i Stockholm AB Tyresö Kenneth Andersson kenneth@ledningsinspektion.se
Oskarshamns Transport AB Oskarshamn Kent Fahl kent@oskarshamnstransport.se
Västsvenska Spol & Slam AB Hisings-backa Mikael Hansson kg@vssab.se
Markus Kihlgren Rörinspektion AB Alnö Markus Kihlgren kilen_13@hotmail.com
Ystad Kommun Ystad Elias Molin kommunen@ystad.se
Northpipe AB Luleå Norrbotten Fredrik Jakobsson kontakt@northpipe.se
Rena Rör i Väst AB Göteborg Claudio Congiu kontakt@renaror.se
Spolio Göteborg AB Göteborg Tony Berg kontakt@spolio.nu
Botkyrka kommun VA-Drift Tumba Christer Holmberg kontaktcenter@botkyrka.se
PEAB Sverige AB Umeå Lars-Åke Gyllmo lars-ake.gyllmo@peab.se
ISAB Rörinfodring Väst AB Mölndal Lars Berntsson lars.berntsson@isabrorinfodring.se
Foria AB Södertälje Lars Edoff lars.edoff@foria.se
VA Gruppen Transport AB Trelleborg Lars Gullstrand lars.gullstrand@va-gruppen.se
RINAB Rörinspektörerna i Norr AB Luleå Lars Nyström lars.nystrom@mbox314.swipnet.se
Kalmar Vatten AB Kalmar Lasse Johansson lasse.johansson@kvab.kalmar.se
Leine Entreprenad AB Nässjö Leine Olsson leine.olsson@telia.com
Sortera Industry AB Sollentuna Linnéa Spångberg linnea.spangberg@sortera.se
Sanitets Sanering AB Sundbyberg Benny Grans mail@sanitetssanering.se
Umespol AB Umeå Markus Oskarsson marcus.oskarsson@umespol.se
Celestia AB Bromma Martin Broed martin.broed@celestiaab.se
MASAB Maskinrensningsspecialisten AB älvsjö Roger von Haugwitz masab@masab.com
VVSteknik Rörinspektion & Infodring Gävle Dala AB Falun Mats Persson mats.persson@vvsteknikgavledala.se
Tyresö kommun Michael Carlsson michael.carlsson@tyreso.se
Isab Rörinfodring Syd AB Staffanstorp Michael Nillson michael.nilsson@isabrorinfodring.se
Oliner System AB Hallstahammar Mikael Bäckström micke.beckstrom@olinersystem.se
Kungsbacka kommun (Gatukontoret) Kungsbacka Mikael Borgelind mikael.borgelind@kungsbacka.se
Lybecks AB Vallentuna Mikael Karlsson mikael.k@lybecks.se
Malmberg Miljöhantering AB Kristianstad Mikael Persson mikael.persson@malmberg.se
Swoosh AB Umeå Leif Lundquist mikael@swooshumea.se
Corvara Industri & Skadeservice Uppsala Stefan Lindström niklas.jensen@corvara.se
HISAB Co-Operation AB Tranås Ola Göransson ola.hisabco.se
PEAB Sverige AB Västerås Per Eriksson per.eriksson@peab.se
Pernilla Sjöman AB Riala Pernilla Sjöman pernilla@sjoman.se
JVAB Järfälla Sammi Strandberg peter.karlsson@jvab.se
Molins saxliftar ab Kalmar Peter Nyberg peter@molins.se
Solna Högtrycksspolning AB Solna Pontus Jonsson pontus@solnahogtryck.se
Mälarenergi AB Västerås Hans-Erik Wikström post@malarenergi.se
Ragn-Sells AB Uppsala Reino Andersson reino.andersson@ragnsells.se
Sörmland Vatten och Avfall AB Katrineholm Rolf Gustavsson Rolf.Gustavsson@sormlandvatten.se
NHS Nordisk Högtrycks spolning i Stockholm AB Järfälla Roger Lindholm rolle.svensson@nhspolning.se
Rörinspektion i Trestad AB Uddevalla Atle Berg rorinspektionitrestad@gmail.com
Scandinavia VA-Teknik AB Växjö Rune Johansson rune@svatek.se
Svatek AB Vederslöv Rune Johansson rune@svatek.se
Lerums Kommun Lerum Peter Larsson samhallsbyggnad@lerum.se
Ragn-Sells AB Stockholm Stefan Lundström stefan.lundstrom@ragnsells.se
Hässleholm Vatten AB Hässleholm Stefan Nilsson stefan.nilsson@hassleholm.se
Ocab i Stockholm AB Norsborg Stig Hedlund stig.hedlund@ocab.se
Rörfilmning i Väst AB Vänersborg Torbjörn Berg tb@rorfilmning.se
Piteå Kommun öjebyn Jonas Invall teknikochgatu@pitea.se
Nyköpings kommun & Nyköping Vatten Nyköping Niklas Ceder tekniska.divisionen@nykoping.se
Ronneby Miljö&Teknik AB Thomas Åkesson thomas.akesson@miljoteknik.ronneby.se
Härryda Kommun Mölnlycke Andreas Nyman thomas.anderzon@harryda.se
MISAB Spolservice AB Hallstahammar Thomas Edvardsson thomas.edvardsson@misabspolservice.se
Aarsleff Rörteknik AB Sollentuna Thomas Månsson thomas.mansson@aarsleff.se
Stockholms Rörinspektion AB Järfälla Thomas Jangemo thomas@sriab.com
VVS Mannen i Stockholm AB Tyresö Thomas Karlsson thomas@vvsmannen.se
NHS Norrköping Högtrycksspolning AB Norrköping Tom Mardsjö tom@nhspolning.se
Roslagsvatten åkersberga Tommy Hillroth tommy.hillroth@roslagsvatten.se
Avloppsrallarna AB Fjärås Ulf Johansson ulf@avloppsrallarna.se
Rörinspektion i Karlstad Karlstad Ulf Larsson ulf@ror-inspektion.se
Uppsala Vatten & Avfall Uppsala Andreas Jansson uppsalavatten@uppsalavatten.se
Tranås Kommun Tranås Viktor Öberg viktor.oberg@tranas.se