Med auktoriserad operatör

En via STVF auktoriserad rörinspektör har genomgått kurs samt avlagt tentamen med godkänt resultat. Personen har minst ett års erfarenhet inom yrket före innehavandet av titeln samt har dessutom god kunskap om hur den tekniska utrustningen används. Auktorisation kan innehas för området markförlagda ledningar och/eller ledningar i fastighet.

Auktorisationen uppgraderas vart femte år genom att personen återigen avlägger en tentamen med godkänt resultat.

Behörigheten kan intygas via ett av STVF utfärdat kursintyg, STVFs behörighetskort samt/eller via behörighet som av STVF är registrerad hos ID06.

.

Företag Stad Region Kontaktperson E-post  
Foria AB Södertälje
The Flush Team AB Löddeköping Jimmy Wahlgren
JP Relining AB Hisings backa Göran Lund
JE Allservice örsundsbro
AxMo Rörisnpektion/Svensk Rörinspektion AB Gustavsberg Alexander Moberg Alex@sri-ab.se
FSAB Kungsängens Gård Uppsala Anders Brundin anders.brundin@fsab.nu
AM VA-service AB Johannishus Tolie Månsson anders@amva.se
A-Rörinspektion Saltsjö-boo Anders Danielsson anders@arorinspektionab.se
SBVT Skåne Blekinge Vattentjänst Bromölla Andreas Ljungkvist andreas.ljungkvist@sbvt.se
Västerås Relining Västerås Andreas Allöv andreas@vasterasrelining.se
Swoosh Mitt Anthon Kryg anthon.kryg@swooshsverige.se
Attacus Mark & Maskin AB Järpen Christer Marberg aremark@attacus.se
Mitt Teknik Sverige AB Alnö Björn Wallin b.wallin@mitteknik.se
Consoil Rörinspektion AB Hallsberg Christian Klaeson christian@consoil.se
Xtream clean högtrycksspolning AB Södertälje Christoffer Andersson christoffer.anderson@xtreamclean.se
Samson Rör AB Solna Christoffer Lunde christoffer.lunde@samsonsror.se
Spolsnabben ab Uppsala Daniel Bräck daniel.brack@spolsnabben.se
Svanströms El & VVS AB älvsjö Daniel Flodell daniel@svanstromsel.se
Njudung Energi Vetlanda David Gidius david.gidius@njudung.se
IRG Inspektions och ritningsgruppen Frillesås Dennis Hellström dennis@irg.nu
Växjö kommun, Tekniska förvaltningen Växjö Fredrik Gedda fredrik.gedda@vaxjo.se
GJ & Son AB Ulricehamn Fredrik Johansson fredrik@gjsonab.se
Spolarna Göteborg AB Göteborg Alexander Mannerroos goteborg@spolarna.com
Haninge kommun Haninge Gunnar Munkhammar gunnar.munkhammar@haninge.se
Kraftservice i Norden AB Härnösand Henric Edberg henric.edberg@kraftservice.se
24 Rör Jour AB Täby Enrique Valdes info@24jour.se
Allpipe AB Sjöbo info@allpipe.se
Aqua Avloppsrensning AB Solna Matthias Westerlund info@aquaavlopp.se
Avloppsexperten i Väst AB Askm Gary Causer info@avex.se
Avloppsjouren & Byggn i Skåne AB Höör Jörgen Andersson info@avloppsjouren.se
Avloppsservice AB Stockholm Johnny Månsson info@avloppsservice.se
Bema Avloppsspolning AB Motala Benny Lindell info@bema-avloppsspolning.se
Bohlins Slamsugning AB Noraström Niklas Arkeflod info@bohlinsab.nu
BS Sanering AB Avesta Marie-Louise Green info@bssanering.se
Cleanpipe Sverige AB Gunnilse Mikael Jensen info@cleanpipe.se
EM Sanering AB Västerås Thomas Söderberg info@emsanering.se
Flush Rörinspektion AB örebro Dan Flack info@flush.se
GR Avloppsrensning AB Järfälla Rolf Pettersson info@gr-avloppsrensning.nu
Haggrens Rör AB Enskededalen Mattias Haggren info@haggrensror.se
Hällesåker Slamsugning AB Lindome Christian Strand info@hallesakerslamsugning.se
Högtrycksservice Öresund Limhamn Robert Berglind info@hogtryckservice.se
Interspol AB Stockholm Magnus Rooth info@interspol.se
LGT:s Högtryck AB Vällingby John Rosdahl/ Mickael Laine info@lgt.se
Miljö & Vatten i Örnsköldsvik AB örsköldsvik Magnus Johansson info@miva.se
Bröderna Olssons Åkeri AB Skottorp Hans-Bertil Olsson info@olssonsakeri.se/
PETER´SPOLARE AB Bålsta Peter Svensson info@peterspolare.se
Pipecoating Svenska AB Arlandastad Tobias Halsius info@pipecoating.se
PR Slamsugning AB Falköping Jan-Erik Andersson info@pr-slamsugning.se
Re-new AB Malmö Richard Groth info@re-new.se
Recover AB Uppsala info@recover.se
Repipe Sverige AB Kristianstad Patric Johansson info@repipe.se
Svensk Röranalys AB Stockholm Göran Nilsson info@roranalys.se
Markus Kihlgren Rörinspektion AB Alnö Markus Kihlgren info@rorinspektion.nu
HT Rörkontroll & Ledningsinspektion Tungelsta Håkan Tärnholm info@rorkontroll.se
Sanero Norrköping Per Åsberg info@sanero.se
Sävedalens VVS Rör & Grävarbeten AB Sävedalen Tommy Bergfast info@savedalensvvs.se
SIBAB Spolservice i Borås AB Borås Peter Arekvist info@sibabboras.se
Håkan Sjöman AB Bergshamra Håkan Sjöman info@sjoman.se
Slamsugningstjänst i Halmstad AB Halmstad Jessica Wigroth info@slamsugningstjanst-halmstad.se
Sollentuna Energi Sollentuna Jonas Cronebäck info@sollentunaenergi.se
Spol & Industriservice AB Norrköping Jonas Jonasson info@spol-industriservice.se
Spolab AB Linköping Fredrik Johansson info@spolab.se
Skånska Högtrycksspolarna AB Kristianstad Markus Andersson info@spolarna.com
GG Högtryckstjänst & Rörinspektion AB Solna info@spolbil.se
Spolia AB Hägersten Nicklas Holmér info@spolia.se
Spolpågarna AB Arlöv Andreas Granell info@spolpagarna.se
Spoltec Södra AB Eslöv Patrik Nilsson info@spoltec.se
AB Spolteknikern Mälardalen Grillby Kristofer Karlgren info@spolteknikern.se
Stahrebolaget fukt- & saneringsteknik AB Eskilstuna Caroline Östmark info@stahrebolaget.se
Wilssons Åkeri AB Norrköping Håkan Wilsson info@wilssons.se
Spol & Filmservice i Norr AB Lillpite Janne Persson jannep77@live.se
RUGAB Järfälla Jesper Glinka jesper@rugab.se
Johannesson & Fager AB Timrå Eddie Fager jf.eddie@swipnet.se
NHS Industri & Miljöservice i Motala AB Jimmy Thorsson Jimmy@nhspolning.se
Kompri VA-Teknik Solna Joakim Lindholm joakim.lindholm@ncc.se
A Söderlindh i Sverige AB Fleninge Skåne Johan Palm johan.palm@soderlindhs.se
Swoosh Öst John Lambert john.lambert@swooshsverige.se
Aquademica AB Solna John Larsson john.larsson@aquademica.se
Specialrengöringar - Visby Fönsterputs och fastighetsrengöring Visby Jonas Jakobsson jonas.j@specialrengoringar.se
XR Miljöhantering AB Skövde Jonny Fransson jonny.fransson@xr.nu
Laholmsbuktens VA AB Halmstad Jörgen Almqvist jorgen.almqvist@lbva.se
VA Syd AB Malmö Kenneth Nilsson kenneth.nilsson@vasyd.se
Rör & Ledningsinspektion i Stockholm AB Tyresö Kenneth Andersson kenneth@ledningsinspektion.se
Oskarshamns Transport AB Oskarshamn Kent Fahl kent@oskarshamnstransport.se
Västsvenska Spol & Slam AB Hisings-backa Mikael Hansson kg@vssab.se
Northpipe AB Luleå Norrbotten Fredrik Jakobsson kontakt@northpipe.se
Rena Rör i Väst AB Göteborg Claudio Congiu kontakt@renaror.se
Spolio Göteborg AB Göteborg Tony Berg kontakt@spolio.nu
Botkyrka kommun VA-Drift Tumba Christer Holmberg kontaktcenter@botkyrka.se
PEAB Sverige AB Umeå Lars-Åke Gyllmo lars-ake.gyllmo@peab.se
ISAB Rörinfodring Väst AB Mölndal Lars Berntsson lars.berntsson@isabrorinfodring.se
VA Gruppen Transport AB Trelleborg Lars Gullstrand lars.gullstrand@va-gruppen.se
RINAB Rörinspektörerna i Norr AB Luleå Lars Nyström lars.nystrom@mbox314.swipnet.se
Kalmar Vatten AB Kalmar Lasse Lellky Lasse.lellky@kvab.kalmar.se
Leine Entreprenad AB Nässjö Leine Olsson leine.olsson@telia.com
Sortera Industry AB Sollentuna Linnéa Spångberg linnea.spangberg@sortera.se
Sanitets Sanering AB Sundbyberg Benny Grans mail@sanitetssanering.se
Umespol AB Umeå Markus Oskarsson marcus.oskarsson@umespol.se
Puls AB Staffanstorp Marcus Wendt marcus.wendt@pulsab.se
Celestia AB Bromma Martin Broed martin.broed@celestiaab.se
Fräs & Spol Stockholm AB Sollentuna Martin Kask martinkask@icloud.com
MASAB Maskinrensningsspecialisten AB älvsjö Roger von Haugwitz masab@masab.com
VVSteknik Rörinspektion & Infodring Gävle Dala AB Falun Mats Persson mats.persson@vvsteknikgavledala.se
MJs Förvaltning & Uthyrning AB Linköping Mattias Hjelm mattias.hjelm@mjvvs.se
Tyresö kommun Michael Carlsson michael.carlsson@tyreso.se
Isab Rörinfodring Syd AB Staffanstorp Michael Nillson michael.nilsson@isabrorinfodring.se
Oliner System AB Hallstahammar Mikael Bäckström micke.beckstrom@olinersystem.se
Kungsbacka kommun (Gatukontoret) Kungsbacka Mikael Borgelind mikael.borgelind@kungsbacka.se
Lybecks AB Vallentuna Mikael Karlsson mikael.k@lybecks.se
Norva24 Miljöhantering AB Kristianstad Mikael Persson mikael.persson@malmberg.se
Swoosh AB Umeå Leif Lundquist mikael@swooshumea.se
Nollåtta Jour Kommanditbolag Jordbro Moa Alakoski moa.alakoski@08jour.se
Proline Group AB Sollentuna Niclas Lundqvist niclas.lundqvist@proline-group.se
Corvara Industri & Skadeservice Uppsala Stefan Lindström niklas.jensen@corvara.se
HISAB Co-Operation AB Tranås Ola Göransson ola.hisabco.se
PEAB Sverige AB Västerås Per Eriksson per.eriksson@peab.se
Pernilla Sjöman AB Riala Pernilla Sjöman pernilla@sjoman.se
JVAB Järfälla Sammi Strandberg peter.karlsson@jvab.se
Molins saxliftar ab Kalmar Peter Nyberg peter@molins.se
Solna Högtrycksspolning AB Solna Pontus Jonsson pontus@solnahogtryck.se
Mälarenergi AB Västerås Hans-Erik Wikström post@malarenergi.se
Ragn-Sells AB Uppsala Reino Andersson reino.andersson@ragnsells.se
Sörmland Vatten och Avfall AB Katrineholm Rolf Gustavsson Rolf.Gustavsson@sormlandvatten.se
NHS Nordisk Högtrycks spolning i Stockholm AB Järfälla Roger Lindholm rolle.svensson@nhspolning.se
Rörinspektion i Trestad AB Uddevalla Atle Berg rorinspektionitrestad@gmail.com
Scandinavia VA-Teknik AB Växjö Rune Johansson rune@svatek.se
Svatek AB Vederslöv Rune Johansson rune@svatek.se
Lerums Kommun Lerum Peter Larsson samhallsbyggnad@lerum.se
Nodig Nordics AB Stockholm Simon Åkerlund simon.akerlund@nodignordics.se
Ragn-Sells AB Stockholm Stefan Lundström stefan.lundstrom@ragnsells.se
Hässleholm Miljö AB Hässleholm Stefan Nilsson stefan.nilsson@hassleholm.se
Ocab i Stockholm AB Norsborg Stig Hedlund stig.hedlund@ocab.se
Rörfilmning i Väst AB Vänersborg Torbjörn Berg tb@rorfilmning.se
Piteå Kommun öjebyn Jonas Invall teknikochgatu@pitea.se
Nyköpings kommun & Nyköping Vatten Nyköping Niklas Ceder tekniska.divisionen@nykoping.se
Ronneby Miljö&Teknik AB Thomas Åkesson thomas.akesson@miljoteknik.ronneby.se
Härryda Kommun Mölnlycke Andreas Nyman thomas.anderzon@harryda.se
AARSLEFF Rörteknik AB Kungsängen Thomas Månsson thomas.mansson@aarsleff.se
Stockholms Rörinspektion AB Järfälla Thomas Jangemo thomas@sriab.com
Värends Miljö AB Gemla Thomas Karlsson thomas@varendsmiljo.se
VVS Mannen i Stockholm AB Tyresö Thomas Karlsson thomas@vvsmannen.se
NHS Norrköping Högtrycksspolning AB Norrköping Tom Mardsjö tom@nhspolning.se
Roslagsvatten åkersberga Tommy Hillroth tommy.hillroth@roslagsvatten.se
Avloppsrallarna AB Fjärås Ulf Johansson ulf@avloppsrallarna.se
Rörinspektion i Karlstad Karlstad Ulf Larsson ulf@ror-inspektion.se
Uppsala Vatten & Avfall Uppsala Andreas Jansson uppsalavatten@uppsalavatten.se
Tranås Kommun Tranås Viktor Öberg viktor.oberg@tranas.se