Med auktoriserad operatör

En via STVF auktoriserad rörinspektör har genomgått kurs samt avlagt tentamen med godkänt resultat. Personen har minst ett års erfarenhet inom yrket före innehavandet av titeln samt har även genomgått utbildning från apparatleverantör på den tekniska utrustningen som används. Auktorisation kan innehas för området markförlagda ledningar och/eller ledningar i fastighet.

Auktorisationen uppgraderas vart femte år genom att personen återigen avlägger en tentamen med godkänt resultat.

Behörigheten kan intygas via ett av STVF utfärdat kursintyg, STVFs behörighetskort samt/eller via behörighet som av STVF är registrerad hos ID06.

STVF ger tillfälligt auktoriserade rörinspektörer 18 månaders respit gällande skrivandet av sin uppgraderingstentamen i samband med corona-pandemin. Respiten gäller auktorisationer som har förfallodatum under perioden 1 januari 2019 till och med 31 december 2020.

Företag Stad Region Kontaktperson E-post  
Swoosh Öst John Lambert john.lambert@swooshsverige.se
Swoosh Mitt Anthon Kryg anthon.kryg@swooshsverige.se
NHS Industri & Miljöservice i Motala AB Jimmy Thorsson Jimmy@nhspolning.se
Tyresö kommun Michael Carlsson michael.carlsson@tyreso.se
Ronneby Miljö&Teknik AB Thomas Åkesson thomas.akesson@miljoteknik.ronneby.se
Roslagsvatten åkersberga Tommy Hillroth tommy.hillroth@roslagsvatten.se
Markus Kihlgren Rörinspektion AB Alnö Markus Kihlgren kilen_13@hotmail.com
Mitt Teknik Sverige AB Alnö Björn Wallin b.wallin@mitteknik.se
MASAB Maskinrensningsspecialisten AB älvsjö Roger von Haugwitz masab@masab.com
Svanströms El & VVS AB älvsjö Daniel Flodell daniel@svanstromsel.se
Pipecoating Svenska AB Arlandastad Tobias Halsius info@pipecoating.se
Spolpågarna AB Arlöv Andreas Granell info@spolpagarna.se
Allpipe AB Arlöv info@allpipe.se
Avloppsexperten i Väst AB Askm Gary Causer info@avex.se
BS Sanering AB Avesta Marie-Louise Green info@bssanering.se
PETER´SPOLARE AB Bålsta Peter Svensson info@peterspolare.se
Håkan Sjöman AB Bergshamra Håkan Sjöman info@sjoman.se
SIBAB Spolservice i Borås AB Borås Peter Arekvist info@sibabboras.se
Celestia AB Bromma Martin Broed martin.broed@celestiaab.se
SBVT Skåne Blekinge Vattentjänst Bromölla Andreas Ljungkvist andreas.ljungkvist@sbvt.se
Jima Högtryck AB Dalby Jimmy Wahlgren jimmy@jima.se
Haggrens Rör AB Enskededalen Mattias Haggren info@haggrensror.se
Stahrebolaget fukt- & saneringsteknik AB Eskilstuna Caroline Östmark info@stahrebolaget.se
Spoltec Södra AB Eslöv Patrik Nilsson info@spoltec.se
PR Slamsugning AB Falköping Jan-Erik Andersson info@pr-slamsugning.se
VVSteknik Rörinspektion & Infodring Gävle Dala AB Falun Mats Persson mats.persson@vvsteknikgavledala.se
Avloppsrallarna AB Fjärås Ulf Johansson ulf@avloppsrallarna.se
A Söderlindh i Sverige AB Fleninge Skåne Johan Palm johan.palm@soderlindhs.se
IRG Inspektions och ritningsgruppen Frillesås Dennis Hellström dennis@irg.nu
Rena Rör i Väst AB Göteborg Claudio Congiu kontakt@renaror.se
Spolarna Göteborg AB Göteborg Alexander Mannerroos goteborg@spolarna.com
Spolio Göteborg AB Göteborg Tony Berg kontakt@spolio.nu
AB Spolteknikern Mälardalen Grillby Kristofer Karlgren info@spolteknikern.se
Cleanpipe Sverige AB Gunnilse Mikael Jensen info@cleanpipe.se
Spolia AB Hägersten Nicklas Holmér info@spolia.se
Oliner System AB Hallstahammar Mikael Bäckström micke.beckstrom@olinersystem.se
MISAB Spolservice AB Hallstahammar Thomas Edvardsson thomas.edvardsson@misabspolservice.se
Laholmsbuktens VA AB Halmstad Jörgen Almqvist jorgen.almqvist@lbva.se
Slamsugningstjänst i Halmstad AB Halmstad Jessica Wigroth info@slamsugningstjanst-halmstad.se
Haninge kommun Haninge Gunnar Munkhammar gunnar.munkhammar@haninge.se
Kraftservice i Norden AB Härnösand Henric Edberg henric.edberg@kraftservice.se
Hässleholm Vatten AB Hässleholm Stefan Nilsson stefan.nilsson@hassleholm.se
Ohlssons AB Helsingborg Jan Olofsson jan.olofsson@ohlssons.se
JP Spolservice AB Hisings backa Johan Johansson johan@jpspolservice.se
Västsvenska Spol & Slam AB Hisings-backa Mikael Hansson kg@vssab.se
Avloppsjouren & Byggn i Skåne AB Höör Jörgen Andersson info@avloppsjouren.se
Svensk Rörinspektion AB Ingarö Alexander Moberg Alex@sri-ab.se
Värends Miljö AB Ingelstad Thomas Karlsson info@varendsmiljo.se
GR Avloppsrensning AB Järfälla Rolf Pettersson info@gr-avloppsrensning.nu
JVAB Järfälla Sammi Strandberg peter.karlsson@jvab.se
NHS Nordisk Högtrycks spolning i Stockholm AB Järfälla Roger Lindholm rolle.svensson@nhspolning.se
RUGAB Järfälla Jesper Glinka jesper@rugab.se
Stockholms Rörinspektion AB Järfälla Thomas Jangemo thomas@sriab.com
Attacus Mark & Maskin AB Järpen Christer Marberg aremark@attacus.se
AM VA-service AB Johannishus Tolie Månsson anders@amva.se
Kalmar Vatten AB Kalmar Lasse Johansson lasse.johansson@kvab.kalmar.se
Molins saxliftar ab Kalmar Peter Nyberg peter@molins.se
Rörinspektion i Karlstad Karlstad Ulf Larsson ulf@ror-inspektion.se
Sörmland Vatten och Avfall AB Katrineholm Rolf Gustavsson Rolf.Gustavsson@sormlandvatten.se
Skånska Högtrycksspolarna AB Kristianstad Markus Andersson info@spolarna.com
Malmberg Miljöhantering AB Kristianstad Mikael Persson mikael.persson@malmberg.se
Repipe Sverige AB Kristianstad Patric Johansson info@repipe.se
Kungsbacka kommun (Gatukontoret) Kungsbacka Mikael Borgelind mikael.borgelind@kungsbacka.se
Lerums Kommun Lerum Peter Larsson samhallsbyggnad@lerum.se
Spol & Filmservice i Norr AB Lillpite Janne Persson jannep77@live.se
Högtrycksservice Öresund Limhamn Robert Berglind info@hogtryckservice.se
Hällesåker Slamsugning AB Lindome Fredrick Strand fredrick@hallesakerslamsugning.se
Spolab AB Linköping Fredrik Johansson info@spolab.se
RINAB Rörinspektörerna i Norr AB Luleå Lars Nyström lars.nystrom@mbox314.swipnet.se
Northpipe AB Luleå Norrbotten Fredrik Jakobsson kontakt@northpipe.se
VA Syd AB Malmö Kenneth Nilsson kenneth.nilsson@vasyd.se
Re-new AB Malmö Richard Groth info@re-new.se
ISAB Rörinfodring Väst AB Mölndal Lars Berntsson lars.berntsson@isabrorinfodring.se
Härryda Kommun Mölnlycke Andreas Nyman thomas.anderzon@harryda.se
Bema Avloppsspolning AB Motala Benny Lindell info@bema-avloppsspolning.se
Leine Entreprenad AB Nässjö Leine Olsson leine.olsson@telia.com
Bohlins Slamsugning AB Noraström Niklas Arkeflod info@bohlinsab.nu
Wilssons Åkeri AB Norrköping Håkan Wilsson info@wilssons.se
Spol & Industriservice AB Norrköping Jonas Jonasson info@spol-industriservice.se
Sanero Norrköping Per Åsberg info@sanero.se
NHS Norrköping Högtrycksspolning AB Norrköping Tom Mardsjö tom@nhspolning.se
Ocab i Stockholm AB Norsborg Stig Hedlund stig.hedlund@ocab.se
Nyköpings kommun & Nyköping Vatten Nyköping Niklas Ceder tekniska.divisionen@nykoping.se
Consoil Klaeson AB Odensbacken Christian Klaeson christian@klaeson.com
Piteå Kommun öjebyn Jonas Invall teknikochgatu@pitea.se
AB Vabon örby Cristian Larsson info@vabon.se
Flush Rörinspektion AB örebro Dan Flack info@flush.se
Miljö & Vatten i Örnsköldsvik AB örsköldsvik Magnus Johansson info@miva.se
JE Allservice örsundsbro
Oskarshamns Transport AB Oskarshamn Kent Fahl kent@oskarshamnstransport.se
Pernilla Sjöman AB Riala Pernilla Sjöman pernilla@sjoman.se
A-Rörinspektion Saltsjö-boo Anders Danielsson arorinspektion@comhem.se
Sävedalens VVS Rör & Grävarbeten AB Sävedalen Tommy Bergfast info@savedalensvvs.se
Bröderna Olssons Åkeri AB Skottorp Hans-Bertil Olsson info@olssonsakeri.se/
XR Miljöhantering AB Skövde Jonny Fransson jonny.fransson@xr.nu
Foria AB Södertälje Lars Edoff lars.edoff@foria.se
Xtream clean högtrycksspolning AB Södertälje Christoffer Andersson christoffer.anderson@xtreamclean.se
Aarsleff Rörteknik AB Sollentuna Thomas Månsson thomas.mansson@aarsleff.se
Proline Group AB Sollentuna Björn Olsson bjorn.olsson@proline-group.com
Sollentuna Energi Sollentuna Jonas Cronebäck info@sollentunaenergi.se
Sortera Industry AB Sollentuna Linnéa Spångberg linnea.spangberg@sortera.se
Aqua Avloppsrensning AB Solna Matthias Westerlund info@aquaavlopp.se
Samson Rör AB Solna Kristofer Karlgren info@samsonsror.se
Kompri VA-Teknik Solna Joakim Lindholm joakim.lindholm@ncc.se
Solna Högtrycksspolning AB Solna Pontus Jonsson pontus@solnahogtryck.se
GG Högtryckstjänst & Rörinspektion AB Solna Christoffer Jonsson info@spolbil.se
Aquademica AB Solna John Larsson john.larsson@aquademica.se
Puls AB Staffanstorp Christer Engström Bengt.Mattsson@pulsab.se
Isab Rörinfodring Syd AB Staffanstorp Michael Nillson michael.nilsson@isabrorinfodring.se
Avloppsservice AB Stockholm Johnny Månsson info@avloppsservice.se
Ragn-Sells AB Stockholm Stefan Lundström stefan.lundstrom@ragnsells.se
Svensk Röranalys AB Stockholm Göran Nilsson info@roranalys.se
Interspol AB Stockholm Magnus Rooth info@interspol.se
Sanitets Sanering AB Sundbyberg Benny Grans mail@sanitetssanering.se
24 Rör Jour AB Täby Enrique Valdes info@24jour.se
Johannesson & Fager AB Timrå Eddie Fager jf.eddie@swipnet.se
HISAB Co-Operation AB Tranås Ola Göransson ola.hisabco.se
Tranås Kommun Tranås Viktor Öberg viktor.oberg@tranas.se
VA Gruppen Transport AB Trelleborg Lars Gullstrand lars.gullstrand@va-gruppen.se
Botkyrka kommun VA-Drift Tumba Christer Holmberg kontaktcenter@botkyrka.se
HT Rörkontroll & Ledningsinspektion Tungelsta Håkan Tärnholm info@rorkontroll.se
Rör & Ledningsinspektion i Stockholm AB Tyresö Kenneth Andersson kenneth@ledningsinspektion.se
VVS Mannen i Stockholm AB Tyresö Thomas Karlsson thomas@vvsmannen.se
Rörinspektion i Trestad AB Uddevalla Atle Berg rorinspektionitrestad@gmail.com
GJ & Son AB Ulricehamn Fredrik Johansson fredrik@gjsonab.se
PEAB Sverige AB Umeå Lars-Åke Gyllmo lars-ake.gyllmo@peab.se
Swoosh AB Umeå Leif Lundquist mikael@swooshumea.se
Umespol AB Umeå Markus Oskarsson marcus.oskarsson@umespol.se
Ragn-Sells AB Uppsala Reino Andersson reino.andersson@ragnsells.se
Recover AB Uppsala info@recover.se
Uppsala Vatten & Avfall Uppsala Andreas Jansson uppsalavatten@uppsalavatten.se
FSAB Kungsängens Gård Uppsala Anders Brundin anders.brundin@fsab.nu
Corvara Industri & Skadeservice Uppsala Stefan Lindström niklas.jensen@corvara.se
Lybecks AB Vallentuna Mikael Karlsson mikael.k@lybecks.se
LGT:s Högtryck AB Vällingby John Rosdahl/ Mickael Laine info@lgt.se
Rörfilmning i Väst AB Vänersborg Torbjörn Berg tb@rorfilmning.se
Hydrex Inspectron AB Vassmolösa Joakim Blennborg Blennborg
Aros Rörinspektion AB Västerås Kenneth Eriksson kenneth.eriksson@spray.se
EM Sanering AB Västerås Thomas Söderberg info@emsanering.se
Mälarenergi AB Västerås Hans-Erik Wikström post@malarenergi.se
PEAB Sverige AB Västerås Per Eriksson per.eriksson@peab.se
Västerås Relining Västerås Andreas Allöv andreas@vasterasrelining.se
Scandinavia VA-Teknik AB Växjö Rune Johansson rune@svatek.se
Växjö kommun, Tekniska förvaltningen Växjö Fredrik Gedda fredrik.gedda@vaxjo.se
Svatek AB Vederslöv Rune Johansson rune@svatek.se
Njudung Energi Vetlanda David Gidius david.gidius@njudung.se
Ystad Kommun Ystad Elias Molin kommunen@ystad.se