Med auktoriserad operatör

En via STVF auktoriserad rörinspektör har genomgått kurs samt avlagt tentamen med godkänt resultat. Personen har minst ett års erfarenhet inom yrket före innehavandet av titeln samt har dessutom god kunskap om hur den tekniska utrustningen används. Auktorisation kan innehas för området markförlagda ledningar och/eller ledningar i fastighet.

Auktorisationen uppgraderas vart femte år genom att personen återigen avlägger en tentamen med godkänt resultat.

Behörigheten intygas via ett av STVF utfärdat kursintyg och via behörighet som av STVF är registrerad hos ID06. Personen skall även vara personlig medlem i SSTT för att behörigheten ska vara fullt giltig.

.

Företag Stad Region Kontaktperson E-post  
111:ans Avloppsspolning & filmning i Östergötland AB Linköping Pierre Karlsson pierre@111ans.se
24 Rör Jour AB Täby Enrique Valdes info@24jour.se
A-Rörinspektion Saltsjö-boo Anders Danielsson anders@arorinspektionab.se
AARSLEFF Rörteknik AB Kungsängen Thomas Månsson thomas.mansson@aarsleff.se
AB Spolteknikern Mälardalen Grillby Kristofer Karlgren info@spolteknikern.se
Aktiebolaget Infjärdens Värme Piteå Tony Gabrielsson info@ivab.com
Allpipe AB Sjöbo info@allpipe.se
Altuna Maskinservice Fjärdhundra Lill Viberg
AM VA-service AB Johannishus Tolie Månsson anders@amva.se
Aqua Avloppsrensning AB Solna Matthias Westerlund info@aquaavlopp.se
Aquademica AB Solna John Larsson john.larsson@aquademica.se
Avesta Vatten och Avfall AB
Avlopps specialisten Sverige ab Vollsjö Tim Sahlin Info@avloppsspecialisten.se
Avloppsexperten i Väst AB Askm Gary Causer info@avex.se
Avloppsjouren Sverige AB Höör Jörgen Andersson info@avloppsjouren.se
Avloppsservice AB Spånga Isac Månsson info@avloppsservice.se
AxMo Rörisnpektion/Svensk Rörinspektion AB Gustavsberg Alexander Moberg Alex@sri-ab.se
Bema Avloppsspolning AB Motala Benny Lindell info@bema-avloppsspolning.se
Bohlins Slamsugning AB Noraström Niklas Arkeflod info@bohlinsab.nu
Bollnäs Avloppsservice Bollnäs Jimmie Eriksson bollnasavloppsservice@gmail.com
Borås Stad
Celestia AB Bromma Martin Broed martin.broed@celestiaab.se
Cleanpipe Sverige AB Gunnilse Mikael Jensen info@cleanpipe.se
Consoil Rörinspektion AB Hallsberg Christian Klaeson christian@filmbuss.se
Dalarnas Rörinspektion AB Avesta Michael Jendelöv michael@dalarorinspektion.se
Dannbergs Mark och VVS AB Sundbyberg Fredrik Eklund info@dmvab.se
DEKRA Industrial AB
Dreimars Åkeri AB Kristinehamn Jörgen Stenzelius
Fastighets & Saneringtjänst FS AB Uppsala Anders Brundin anders.brundin@fsab.nu
Flush Rörinspektion AB örebro Dan Flack info@flush.se
Foria AB Södertälje
Fräs & Spol Stockholm AB Sollentuna Martin Kask martinkask@icloud.com
GG Högtryckstjänst & Rörinspektion AB Solna info@spolbil.se
GJ & Son AB Ulricehamn Fredrik Johansson fredrik@gjsonab.se
Göteborg Stad Kretslopp och vatten
GR Avloppsrensning AB Järfälla Rolf Pettersson info@gr-avloppsrensning.nu
GVO i Dalarna AB Borlänge Rasmus Pettersson rasmus@gvo.se
Haggrens Rör AB Enskededalen Mattias Haggren info@haggrensror.se
Hällesåker Slamsugning AB Lindome Christian Strand info@hallesakerslamsugning.se
Haninge kommun Haninge Gunnar Munkhammar gunnar.munkhammar@haninge.se
Hässleholm Miljö AB Hässleholm Stefan Nilsson stefan.nilsson@hassleholm.se
HISAB Co-Operation AB Tranås Ola Göransson ola.hisabco.se
Högtrycks tjänst Syd AB Arlöv Daniel Andersson info@hogtryckstjanst.se
Högtrycksservice Öresund Limhamn Robert Berglind info@hogtryckservice.se
Höjdens Spol & Avloppsteknik AB Karlstad Emil Österlin info@hojdensspol.se
HT Rörkontroll & Ledningsinspektion Tungelsta Håkan Tärnholm info@rorkontroll.se
IRG Rörinspektion AB Kungsbacka Per Hellman per@irg.se
Isab Rörinfodring Syd AB Staffanstorp Michael Nillson michael.nilsson@isabrorinfodring.se
ISAB Rörinfodring Väst AB Mölndal Lars Bertnsson/ Mikael Lehner lars.berntsson@isabrorinfodring.se / mikael.lehner@isabrorinfodring.se
JP Spol & Relining AB Hisings backa Anders Gustavsson anders.gustavsson@jpsr.se
JVAB - Järfälla VA byggentreprenad AB Järfälla Sammi Strandberg peter.karlsson@jvab.se
Kalmar Vatten AB Kalmar Lasse Lellky Lasse.lellky@kvab.kalmar.se
Kraftservice i Norden AB Härnösand Henric Edberg henric.edberg@kraftservice.se
Kungsbacka kommun (Gatukontoret) Kungsbacka Mikael Borgelind mikael.borgelind@kungsbacka.se
Leine Entreprenad AB Nässjö Leine Olsson leine.olsson@telia.com
LGT:s Högtryck AB Vällingby John Rosdahl/ Mickael Laine info@lgt.se
Lidingö Stad
Ljusdal Vatten AB
Loth AB Kristianstad Johan Björkqvist info@lothab.se
Luleå Miljöresurs AB
Lybecks AB Vallentuna Mikael Wolfsbane michael.wolfsbane@lybecks.se
Mälarenergi AB Västerås Hans-Erik Wikström post@malarenergi.se
MALMÖ PROJ AB
Manthey Service AB Köping Rickard Thell info@mantheyservice.se
Mariestads kommun
Mäsab konsult Svealand AB Bålsta Markus Mäkimaa info@maesab.se
MASAB Maskinrensningsspecialisten AB älvsjö Roger von Haugwitz masab@masab.com
Miljö & Vatten i Örnsköldsvik AB örsköldsvik Magnus Johansson info@miva.se
MJs Förvaltning & Uthyrning AB Linköping Mattias Hjelm mattias.hjelm@mjvvs.se
MK Rörinspektion AB Alnö Markus Kihlgren info@rorinspektion.nu
Molins i Kalmar AB Kalmar Peter Nyberg peter@molins.se
NJ Trading AB Umeå Joakim Brändström njtrad@hotmail.com
Njudung Energi Vetlanda David Gidius david.gidius@njudung.se
NN Entreprenad & VVS AB Solna Markus Kjellberg markus@nordvallnyman.se
Nodig Nordics AB Stockholm Simon Åkerlund simon.akerlund@nodignordics.se
Nollåtta Jour Kommanditbolag Jordbro Moa Alakoski moa.alakoski@08jour.se
Norrköping Relining AB
Northpipe AB Luleå Norrbotten Fredrik Jakobsson kontakt@northpipe.se
Norva24 Miljöhantering AB Kristianstad Mikael Persson mikael.persson@malmberg.se
Norva24 Söderlindh AB Fleninge Skåne Tommy Kjellkvist info@soderlindhs.se
Nyköpings kommun & Nyköping Vatten Nyköping Niklas Ceder tekniska.divisionen@nykoping.se
Ocab i Stockholm AB Norsborg Stig Hedlund stig.hedlund@ocab.se
Opalab Relining AB Farsta Michael Blommé michael.blomme@opalvvs.se
Oskarshamns Transport AB Oskarshamn Kent Fahl kent@oskarshamnstransport.se
Oxelö Energi AB
PEAB Sverige AB Umeå Lars-Åke Gyllmo lars-ake.gyllmo@peab.se
PEAB Sverige AB Västerås Per Eriksson per.eriksson@peab.se
Pernilla Sjöman AB Riala Pernilla Sjöman pernilla@sjoman.se
PETER´SPOLARE AB Bålsta Peter Svensson info@peterspolare.se
Pipe Relining Syd AB Ystad Henric Andersson info@pipereliningsyd.se
Pipecoating Svenska AB Arlandastad Tobias Halsius info@pipecoating.se
Pollex AB
PR Slamsugning AB Falköping Håkan Johansson info@pr-slamsugning.se
Proline Group AB Sollentuna Niclas Lundqvist niclas.lundqvist@proline-group.se
Puls - Planerad Underhållsservice Aktiebolag Staffanstorp Marcus Wendt marcus.wendt@pulsab.se
Ragn-Sells AB Stockholm Stefan Lundström stefan.lundstrom@ragnsells.se
Ragn-Sells AB Uppsala Reino Andersson reino.andersson@ragnsells.se
Re-new AB Malmö Magnus Stenström magnus.stenstrom@re-new.se
Recover AB Uppsala/stockholm offert@recover.se
Region Gotland
Reliningsexperten FGK Sverige AB Kristianstad Pontus Igelström pontus@reliningsexperten.se
Reliningsteknik Sverige AB Kristianstad Stefan Johannesson info@reliningsteknik.se
Renall AB Norrköping
Repipe Sverige AB Kristianstad Patric Johansson info@repipe.se
RM Relining & Bygg AB Kungsängen Mazda Sabor info@rmrelining.se
RM Spol & Sug AB Sundbyberg Kenneth Olsen info@spolarent.se
RoJo Spol och Fuktteknik AB Eskilstuna info@joureskilstuna.se
Ronneby Miljö&Teknik AB Ronneby Thomas Åkesson thomas.akesson@miljoteknik.ronneby.se
Rör & Ledningsinspektion i Stockholm AB Tyresö Kenneth Andersson kenneth@ledningsinspektion.se
Rör-inspektion i Karlstad Karlstad Stefan Branneby stefan.branneby@ror-inspektion.se
Rörfilmning i Väst AB Vänersborg Torbjörn Berg tb@rorfilmning.se
Rörinspektion i Trestad AB Uddevalla Atle Berg rorinspektionitrestad@gmail.com
Roslagsvatten åkersberga Tommy Hillroth tommy.hillroth@roslagsvatten.se
Röste Entreprenad AB Bollnäs
RUGAB Järfälla Jesper Glinka jesper@rugab.se
S-O Wilssons Åkeri AB Norrköping Johan Jonsson johan.jonsson@wilssons.se
Samson Rör AB Solna Andreas Lindström andreas.lindstrom@samsonsror.se
Sävedalens VVS Rör & Grävarbeten AB Sävedalen Tommy Bergfast info@savedalensvvs.se
SBVT Skåne Blekinge Vattentjänst Bromölla Andreas Ljungkvist andreas.ljungkvist@sbvt.se
SIBAB Spolservice i Borås AB Borås Peter Arekvist info@sibabboras.se
Skånska Högtrycksspolarna AB Kristianstad Markus Andersson info@spolarna.com
Skövde VA Skövde Conny Svensson Wihlstrand conny.svensson.wihlstrand@skovde.se
Slamsugningstjänst i Halmstad AB Halmstad info@slamsugningstjanst-halmstad.se
Sollentuna Energi & Miljö AB Sollentuna Jonas Cronebäck info@sollentunaenergi.se
Solna Högtrycksspolning AB Solna Pontus Jonsson pontus@solnahogtryck.se
Solör Bioenergi Utility Solutions AB
Sörmland Vatten och Avfall AB Katrineholm Stefan Nilsson stefan.nilsson@sormlandvatten.se
Sortera Industry AB Stockholm spol@sortera.se
Specialrengöringar - Visby Fönsterputs och fastighetsrengöring Visby Jonas Jakobsson jonas.j@specialrengoringar.se
Spol & Industriservice AB Norrköping Jonas Jonasson info@spol-industriservice.se
Spolab AB Linköping Fredrik Johansson info@spolab.se
Spolarna Göteborg AB Göteborg Alexander Mannerroos goteborg@spolarna.com
Spolio Göteborg AB Göteborg Tony Berg kontakt@spolio.nu
Spolpågarna AB Arlöv Andreas Granell info@spolpagarna.se
Spolpatrullen AB Enköping / västerås kontakt@spolpatrullen.se
Spolsnabben ab Uppsala Daniel Bräck daniel.brack@spolsnabben.se
Spoltec Södra AB Eslöv Patrik Nilsson info@spoltec.se
Stockholm Vatten VA AB
Stockholms Rörinspektion AB Järfälla Thomas Jangemo thomas@sriab.com
Stockholms Spol & Sug AB Stockholm info@spolosug.se
Svanströms El & VVS AB älvsjö Daniel Flodell daniel@svanstromsel.se
Svatek AB Vederslöv Rune Johansson rune@svatek.se
Svenljunga Slamsugning AB Svenljunga info@svenljungaslamsugning.com
Svensk Röranalys AB Stockholm Göran Nilsson info@roranalys.se
Swoosh Nord AB Umeå Mikael Gruffman mikael@swooshumea.se
Swoosh Relining AB Norrköping Mårten Hansson marten.hansson@swooshsverige.se
Swoosh Syd AB Järfälla Rolle Svensson rolle.svensson@swooshsverige.se
Telge Nät AB
Terra Aktiebolag Eskilstuna kund@terra-ab.se
The Flush Team AB Löddeköping Jimmy Wahlgren
Tranås Kommun Tranås Viktor Öberg viktor.oberg@tranas.se
Trelleborg kommun, Tekniska serviceförvaltningen kretslopp och vatten
Tubus System AB Mölnlycke info@tubussystem.se
Tyresö kommun Michael Carlsson michael.carlsson@tyreso.se
Ulvsby Miljö AB Karlstad Per Andersson per.andersson@utab.se
Umespol AB Umeå Markus Oskarsson marcus.oskarsson@umespol.se
Uppsala Vatten & Avfall Uppsala Roger Olaison roger.olaison@uppsalavatten.se
VA Gruppen Film & Spolbilar AB Trelleborg Lars Gullstrand lars.gullstrand@va-gruppen.se
VA Syd AB Malmö Kenneth Nilsson kenneth.nilsson@vasyd.se
VAKIN - Vatten och Avfallskompetens i Norr AB
Värends Miljö AB Gemla Thomas Karlsson thomas@varendsmiljo.se
Västerås Relining Västerås Andreas Allöv andreas@vasterasrelining.se
Västsvenska Spol & Slam AB Hisings-backa Mikael Hansson kg@vssab.se
Vatten och avloppsteknik i Helsingborg AB Helsingborg Micael Djärv rorinspektion@va-teknik.com
Växjö kommun, Samhällsbyggnadsförvaltningen Växjö Fredrik Gedda fredrik.gedda@vaxjo.se
Vretmaskin AB
VVS Mannen i Stockholm AB Tyresö Thomas Karlsson thomas@vvsmannen.se
VVSteknik Spol & Relining Sverige AB Falun Mats Persson mats.persson@vvst.se
WBAB WessmanBarken Vatten & Återvinning AB Smedjebacken
Werners Åkeri östersund info@werners-akeri.se
XR Miljöhantering AB Skövde Erik Franssohn erik.franssohn@xr.nu
Ystads kommun Ystad Lars-Johan Ardin lars-johan.ardin@ystad.se