Med auktoriserad operatör

En via STVF auktoriserad rörinspektör har genomgått kurs samt avlagt tentamen med godkänt resultat. Personen har minst ett års erfarenhet inom yrket före innehavandet av titeln samt har dessutom god kunskap om hur den tekniska utrustningen används. Auktorisation kan innehas för området markförlagda ledningar och/eller ledningar i fastighet.

Auktorisationen uppgraderas vart femte år genom att personen återigen avlägger en tentamen med godkänt resultat.

Behörigheten kan intygas via ett av STVF utfärdat kursintyg, STVFs behörighetskort samt/eller via behörighet som av STVF är registrerad hos ID06.

.

Företag Stad Region Kontaktperson E-post  
Swoosh Öst John Lambert john.lambert@swooshsverige.se
Swoosh Mitt Anthon Kryg anthon.kryg@swooshsverige.se
NHS Industri & Miljöservice i Motala AB Jimmy Thorsson Jimmy@nhspolning.se
Tyresö kommun Michael Carlsson michael.carlsson@tyreso.se
Ronneby Miljö&Teknik AB Thomas Åkesson thomas.akesson@miljoteknik.ronneby.se
Roslagsvatten åkersberga Tommy Hillroth tommy.hillroth@roslagsvatten.se
Markus Kihlgren Rörinspektion AB Alnö Markus Kihlgren info@rorinspektion.nu
Mitt Teknik Sverige AB Alnö Björn Wallin b.wallin@mitteknik.se
MASAB Maskinrensningsspecialisten AB älvsjö Roger von Haugwitz masab@masab.com
Svanströms El & VVS AB älvsjö Daniel Flodell daniel@svanstromsel.se
Pipecoating Svenska AB Arlandastad Tobias Halsius info@pipecoating.se
Spolpågarna AB Arlöv Andreas Granell info@spolpagarna.se
Avloppsexperten i Väst AB Askm Gary Causer info@avex.se
BS Sanering AB Avesta Marie-Louise Green info@bssanering.se
PETER´SPOLARE AB Bålsta Peter Svensson info@peterspolare.se
Håkan Sjöman AB Bergshamra Håkan Sjöman info@sjoman.se
SIBAB Spolservice i Borås AB Borås Peter Arekvist info@sibabboras.se
Celestia AB Bromma Martin Broed martin.broed@celestiaab.se
SBVT Skåne Blekinge Vattentjänst Bromölla Andreas Ljungkvist andreas.ljungkvist@sbvt.se
Haggrens Rör AB Enskededalen Mattias Haggren info@haggrensror.se
Stahrebolaget fukt- & saneringsteknik AB Eskilstuna Caroline Östmark info@stahrebolaget.se
Spoltec Södra AB Eslöv Patrik Nilsson info@spoltec.se
PR Slamsugning AB Falköping Jan-Erik Andersson info@pr-slamsugning.se
VVSteknik Rörinspektion & Infodring Gävle Dala AB Falun Mats Persson mats.persson@vvsteknikgavledala.se
Avloppsrallarna AB Fjärås Ulf Johansson ulf@avloppsrallarna.se
A Söderlindh i Sverige AB Fleninge Skåne Johan Palm johan.palm@soderlindhs.se
IRG Inspektions och ritningsgruppen Frillesås Dennis Hellström dennis@irg.nu
Värends Miljö AB Gemla Thomas Karlsson thomas@varendsmiljo.se
Rena Rör i Väst AB Göteborg Claudio Congiu kontakt@renaror.se
Spolarna Göteborg AB Göteborg Alexander Mannerroos goteborg@spolarna.com
Spolio Göteborg AB Göteborg Tony Berg kontakt@spolio.nu
AB Spolteknikern Mälardalen Grillby Kristofer Karlgren info@spolteknikern.se
Cleanpipe Sverige AB Gunnilse Mikael Jensen info@cleanpipe.se
AxMo Rörisnpektion/Svensk Rörinspektion AB Gustavsberg Alexander Moberg Alex@sri-ab.se
Spolia AB Hägersten Nicklas Holmér info@spolia.se
Consoil Rörinspektion AB Hallsberg Christian Klaeson christian@consoil.se
Oliner System AB Hallstahammar Mikael Bäckström micke.beckstrom@olinersystem.se
Laholmsbuktens VA AB Halmstad Jörgen Almqvist jorgen.almqvist@lbva.se
Slamsugningstjänst i Halmstad AB Halmstad Jessica Wigroth info@slamsugningstjanst-halmstad.se
Haninge kommun Haninge Gunnar Munkhammar gunnar.munkhammar@haninge.se
Kraftservice i Norden AB Härnösand Henric Edberg henric.edberg@kraftservice.se
Hässleholm Miljö AB Hässleholm Stefan Nilsson stefan.nilsson@hassleholm.se
JP Relining AB Hisings backa Göran Lund
Västsvenska Spol & Slam AB Hisings-backa Mikael Hansson kg@vssab.se
Avloppsjouren & Byggn i Skåne AB Höör Jörgen Andersson info@avloppsjouren.se
GR Avloppsrensning AB Järfälla Rolf Pettersson info@gr-avloppsrensning.nu
JVAB Järfälla Sammi Strandberg peter.karlsson@jvab.se
NHS Nordisk Högtrycks spolning i Stockholm AB Järfälla Roger Lindholm rolle.svensson@nhspolning.se
RUGAB Järfälla Jesper Glinka jesper@rugab.se
Stockholms Rörinspektion AB Järfälla Thomas Jangemo thomas@sriab.com
Attacus Mark & Maskin AB Järpen Christer Marberg aremark@attacus.se
AM VA-service AB Johannishus Tolie Månsson anders@amva.se
Nollåtta Jour Kommanditbolag Jordbro Moa Alakoski moa.alakoski@08jour.se
Kalmar Vatten AB Kalmar Lasse Lellky Lasse.lellky@kvab.kalmar.se
Molins saxliftar ab Kalmar Peter Nyberg peter@molins.se
Rörinspektion i Karlstad Karlstad Ulf Larsson ulf@ror-inspektion.se
Sörmland Vatten och Avfall AB Katrineholm Rolf Gustavsson Rolf.Gustavsson@sormlandvatten.se
Skånska Högtrycksspolarna AB Kristianstad Markus Andersson info@spolarna.com
Norva24 Miljöhantering AB Kristianstad Mikael Persson mikael.persson@malmberg.se
Repipe Sverige AB Kristianstad Patric Johansson info@repipe.se
AARSLEFF Rörteknik AB Kungsängen Thomas Månsson thomas.mansson@aarsleff.se
Kungsbacka kommun (Gatukontoret) Kungsbacka Mikael Borgelind mikael.borgelind@kungsbacka.se
Lerums Kommun Lerum Peter Larsson samhallsbyggnad@lerum.se
Spol & Filmservice i Norr AB Lillpite Janne Persson jannep77@live.se
Högtrycksservice Öresund Limhamn Robert Berglind info@hogtryckservice.se
Hällesåker Slamsugning AB Lindome Christian Strand info@hallesakerslamsugning.se
Spolab AB Linköping Fredrik Johansson info@spolab.se
MJs Förvaltning & Uthyrning AB Linköping Mattias Hjelm mattias.hjelm@mjvvs.se
The Flush Team AB Löddeköping Jimmy Wahlgren
RINAB Rörinspektörerna i Norr AB Luleå Lars Nyström lars.nystrom@mbox314.swipnet.se
Northpipe AB Luleå Norrbotten Fredrik Jakobsson kontakt@northpipe.se
VA Syd AB Malmö Kenneth Nilsson kenneth.nilsson@vasyd.se
Re-new AB Malmö Richard Groth info@re-new.se
ISAB Rörinfodring Väst AB Mölndal Lars Berntsson lars.berntsson@isabrorinfodring.se
Härryda Kommun Mölnlycke Andreas Nyman thomas.anderzon@harryda.se
Bema Avloppsspolning AB Motala Benny Lindell info@bema-avloppsspolning.se
Leine Entreprenad AB Nässjö Leine Olsson leine.olsson@telia.com
Bohlins Slamsugning AB Noraström Niklas Arkeflod info@bohlinsab.nu
Wilssons Åkeri AB Norrköping Håkan Wilsson info@wilssons.se
Spol & Industriservice AB Norrköping Jonas Jonasson info@spol-industriservice.se
Sanero Norrköping Per Åsberg info@sanero.se
NHS Norrköping Högtrycksspolning AB Norrköping Tom Mardsjö tom@nhspolning.se
Ocab i Stockholm AB Norsborg Stig Hedlund stig.hedlund@ocab.se
Nyköpings kommun & Nyköping Vatten Nyköping Niklas Ceder tekniska.divisionen@nykoping.se
Piteå Kommun öjebyn Jonas Invall teknikochgatu@pitea.se
Flush Rörinspektion AB örebro Dan Flack info@flush.se
Miljö & Vatten i Örnsköldsvik AB örsköldsvik Magnus Johansson info@miva.se
JE Allservice örsundsbro
Oskarshamns Transport AB Oskarshamn Kent Fahl kent@oskarshamnstransport.se
Pernilla Sjöman AB Riala Pernilla Sjöman pernilla@sjoman.se
A-Rörinspektion Saltsjö-boo Anders Danielsson anders@arorinspektionab.se
Sävedalens VVS Rör & Grävarbeten AB Sävedalen Tommy Bergfast info@savedalensvvs.se
Allpipe AB Sjöbo info@allpipe.se
Bröderna Olssons Åkeri AB Skottorp Hans-Bertil Olsson info@olssonsakeri.se/
XR Miljöhantering AB Skövde Jonny Fransson jonny.fransson@xr.nu
Foria AB Södertälje
Xtream clean högtrycksspolning AB Södertälje Christoffer Andersson christoffer.anderson@xtreamclean.se
Proline Group AB Sollentuna Niclas Lundqvist niclas.lundqvist@proline-group.se
Sollentuna Energi Sollentuna Jonas Cronebäck info@sollentunaenergi.se
Sortera Industry AB Sollentuna Linnéa Spångberg linnea.spangberg@sortera.se
Fräs & Spol Stockholm AB Sollentuna Martin Kask martinkask@icloud.com
Aqua Avloppsrensning AB Solna Matthias Westerlund info@aquaavlopp.se
Samson Rör AB Solna Christoffer Lunde christoffer.lunde@samsonsror.se
Kompri VA-Teknik Solna Joakim Lindholm joakim.lindholm@ncc.se
Solna Högtrycksspolning AB Solna Pontus Jonsson pontus@solnahogtryck.se
GG Högtryckstjänst & Rörinspektion AB Solna info@spolbil.se
Aquademica AB Solna John Larsson john.larsson@aquademica.se
Puls AB Staffanstorp Marcus Wendt marcus.wendt@pulsab.se
Isab Rörinfodring Syd AB Staffanstorp Michael Nillson michael.nilsson@isabrorinfodring.se
Avloppsservice AB Stockholm Johnny Månsson info@avloppsservice.se
Ragn-Sells AB Stockholm Stefan Lundström stefan.lundstrom@ragnsells.se
Svensk Röranalys AB Stockholm Göran Nilsson info@roranalys.se
Interspol AB Stockholm Magnus Rooth info@interspol.se
Nodig Nordics AB Stockholm Simon Åkerlund simon.akerlund@nodignordics.se
Sanitets Sanering AB Sundbyberg Benny Grans mail@sanitetssanering.se
24 Rör Jour AB Täby Enrique Valdes info@24jour.se
Johannesson & Fager AB Timrå Eddie Fager jf.eddie@swipnet.se
HISAB Co-Operation AB Tranås Ola Göransson ola.hisabco.se
Tranås Kommun Tranås Viktor Öberg viktor.oberg@tranas.se
VA Gruppen Transport AB Trelleborg Lars Gullstrand lars.gullstrand@va-gruppen.se
Botkyrka kommun VA-Drift Tumba Christer Holmberg kontaktcenter@botkyrka.se
HT Rörkontroll & Ledningsinspektion Tungelsta Håkan Tärnholm info@rorkontroll.se
Rör & Ledningsinspektion i Stockholm AB Tyresö Kenneth Andersson kenneth@ledningsinspektion.se
VVS Mannen i Stockholm AB Tyresö Thomas Karlsson thomas@vvsmannen.se
Rörinspektion i Trestad AB Uddevalla Atle Berg rorinspektionitrestad@gmail.com
GJ & Son AB Ulricehamn Fredrik Johansson fredrik@gjsonab.se
PEAB Sverige AB Umeå Lars-Åke Gyllmo lars-ake.gyllmo@peab.se
Swoosh AB Umeå Leif Lundquist mikael@swooshumea.se
Umespol AB Umeå Markus Oskarsson marcus.oskarsson@umespol.se
Ragn-Sells AB Uppsala Reino Andersson reino.andersson@ragnsells.se
Recover AB Uppsala info@recover.se
Uppsala Vatten & Avfall Uppsala Andreas Jansson uppsalavatten@uppsalavatten.se
FSAB Kungsängens Gård Uppsala Anders Brundin anders.brundin@fsab.nu
Corvara Industri & Skadeservice Uppsala Stefan Lindström niklas.jensen@corvara.se
Spolsnabben ab Uppsala Daniel Bräck daniel.brack@spolsnabben.se
Lybecks AB Vallentuna Mikael Karlsson mikael.k@lybecks.se
LGT:s Högtryck AB Vällingby John Rosdahl/ Mickael Laine info@lgt.se
Rörfilmning i Väst AB Vänersborg Torbjörn Berg tb@rorfilmning.se
EM Sanering AB Västerås Thomas Söderberg info@emsanering.se
Mälarenergi AB Västerås Hans-Erik Wikström post@malarenergi.se
PEAB Sverige AB Västerås Per Eriksson per.eriksson@peab.se
Västerås Relining Västerås Andreas Allöv andreas@vasterasrelining.se
Scandinavia VA-Teknik AB Växjö Rune Johansson rune@svatek.se
Växjö kommun, Tekniska förvaltningen Växjö Fredrik Gedda fredrik.gedda@vaxjo.se
Svatek AB Vederslöv Rune Johansson rune@svatek.se
Njudung Energi Vetlanda David Gidius david.gidius@njudung.se
Specialrengöringar - Visby Fönsterputs och fastighetsrengöring Visby Jonas Jakobsson jonas.j@specialrengoringar.se