Med auktoriserad operatör

En via STVF auktoriserad rörinspektör har genomgått kurs samt avlagt tentamen med godkänt resultat. Personen har minst ett års erfarenhet inom yrket före innehavandet av titeln samt har även genomgått utbildning från apparatleverantör på den tekniska utrustningen som används. Auktorisation kan innehas för området markförlagda ledningar och/eller ledningar i fastighet.

Auktorisationen uppgraderas vart femte år genom att personen återigen avlägger en tentamen med godkänt resultat.

Behörigheten kan intygas via ett av STVF utfärdat kursintyg, STVFs behörighetskort samt/eller via behörighet som av STVF är registrerad hos ID06.

STVF ger tillfälligt auktoriserade rörinspektörer 18 månaders respit gällande skrivandet av sin uppgraderingstentamen i samband med corona-pandemin. Respiten gäller auktorisationer som har förfallodatum under perioden 1 januari 2019 till och med 31 december 2020.

Företag Stad Region Kontaktperson E-post  
24 Rör Jour AB Täby Enrique Valdes info@24jour.se
A Söderlindh i Sverige AB Ströveltorp Anders Söderlindh anders@soderlindhs.se
A-Rörinspektion Saltsjö-boo Anders Danielsson arorinspektion@comhem.se
Aarsleff Rörteknik AB Sollentuna Thomas Månsson thomas.mansson@aarsleff.se
AB Spolteknikern Mälardalen Grillby Kristofer Karlgren info@spolteknikern.se
AB Vabon örby Cristian Larsson info@vabon.se
Allpipe AB Arlöv info@allpipe.se
AM VA-service AB Johannishus Tolie Månsson anders@amva.se
Aqua Avloppsrensning AB Solna Matthias Westerlund info@aquaavlopp.se
Aquademica AB Solna John Larsson john.larsson@aquademica.se
Aros Rörinspektion AB Västerås Kenneth Eriksson kenneth.eriksson@spray.se
Attacus Mark & Maskin AB Järpen Christer Marberg aremark@attacus.se
Avloppsexperten i Väst AB Askm Gary Causer info@avex.se
Avloppsjouren & Byggn i Skåne AB Höör Jörgen Andersson info@avloppsjouren.se
Avloppsrallarna AB Fjärås Ulf Johansson ulf@avloppsrallarna.se
Avloppsservice AB Bromma Johnny Månsson info@avloppsservice.se
B&B Högtrycksteknik AB Järfälla Anders Byström anders.bystrom@bb-hogtryck.se
Bema Avloppsspolning AB Motala Benny Lindell info@bema-avloppsspolning.se
Bohlins Slamsugning AB Noraström Niklas Arkeflod info@bohlinsab.nu
Botkyrka kommun VA-Drift Tumba Christer Holmberg kontaktcenter@botkyrka.se
Bröderna Olssons Åkeri AB Skottorp Hans-Bertil Olsson info@olssonsakeri.se/
BS Sanering AB Avesta Marie-Louise Green info@bssanering.se
Celestia AB Bromma Martin Broed martin.broed@celestiaab.se
Cleanpipe Sverige AB Gunnilse Mikael Jensen info@cleanpipe.se
Consoil Klaeson AB Odensbacken Christian Klaeson christian@klaeson.com
Corvara Industri & Skadeservice Uppsala Stefan Lindström niklas.jensen@corvara.se
EM Sanering AB Västerås Thomas Söderberg info@emsanering.se
Flush Rörinspektion AB örebro Dan Flack info@flush.se
Foria AB Södertälje Lars Edoff lars.edoff@foria.se
FSAB Kungsängens Gård Uppsala Anders Brundin anders.brundin@fsab.nu
GG Högtryckstjänst & Rörinspektion AB Solna Christoffer Jonsson info@spolbil.se
Gislövs Spolbilar AB Skillinge Andreas Löfqvist info@gislovsspolbilar.se/
GJ & Son AB Ulricehamn Fredrik Johansson fredrik@gjsonab.se
GR Avloppsrensning AB Järfälla Rolf Pettersson info@gr-avloppsrensning.nu
Haggrens Rör AB Enskededalen Mattias Haggren info@haggrensror.se
Håkan Sjöman AB Bergshamra Håkan Sjöman info@sjoman.se
Haninge kommun Haninge Gunnar Munkhammar gunnar.munkhammar@haninge.se
Härryda Kommun Mölnlycke Andreas Nyman thomas.anderzon@harryda.se
Hässleholm Vatten AB Hässleholm Stefan Nilsson stefan.nilsson@hassleholm.se
HISAB Co-Operation AB Tranås Ola Göransson ola.hisabco.se
Högtrycksservice Öresund Limhamn Robert Berglind info@hogtryckservice.se
HT Rörkontroll & Ledningsinspektion Tungelsta Håkan Tärnholm info@rorkontroll.se
Hydrex Inspectron AB Vassmolösa Joakim Blennborg Blennborg
Interspol AB Stockholm Magnus Rooth info@interspol.se
IRG Inspektions och ritningsgruppen Frillesås Dennis Hellström dennis@irg.nu
Isab Rörinfodring Syd AB Staffanstorp Michael Nillson michael.nilsson@isabrorinfodring.se
ISAB Rörinfodring Väst AB Mölndal Stefan Svensson info@isabrorinfodring.se
JE Allservice örsundsbro
Jima Högtryck AB Dalby Jimmy Wahlgren jimmy@jima.se
Johannesson & Fager AB Timrå Eddie Fager jf.eddie@swipnet.se
JP Spolservice AB Hisings backa Johan Johansson johan@jpspolservice.se
JVAB Järfälla Sammi Strandberg peter.karlsson@jvab.se
Kalmar Vatten AB Kalmar Lasse Johansson lasse.johansson@kvab.kalmar.se
Kompri VA-Teknik Solna Joakim Lindholm joakim.lindholm@ncc.se
Kraftservice i Norden AB Härnösand Henric Edberg henric.edberg@kraftservice.se
Kungsbacka kommun (Gatukontoret) Kungsbacka Mikael Borgelind mikael.borgelind@kungsbacka.se
Laholmsbuktens VA AB Halmstad Jörgen Almqvist jorgen.almqvist@lbva.se
Leine Entreprenad AB Nässjö Leine Olsson leine.olsson@telia.com
Lerums Kommun Lerum Peter Larsson samhallsbyggnad@lerum.se
LGT:s Högtryck AB Vällingby John Rosdahl info@lgt.se
Lybecks AB Vallentuna Mikael Karlsson mikael.k@lybecks.se
Mälarenergi AB Västerås Hans-Erik Wikström post@malarenergi.se
Malmberg Miljöhantering AB Kristianstad Mikael Persson mikael.persson@malmberg.se
Markus Kihlgren Rörinspektion AB Alnö Markus Kihlgren kilen_13@hotmail.com
MASAB Maskinrensningsspecialisten AB älvsjö Roger von Haugwitz masab@masab.com
Miljö & Vatten i Örnsköldsvik AB örsköldsvik Magnus Johansson info@miva.se
MISAB Spolservice AB Hallstahammar Thomas Edvardsson thomas.edvardsson@misabspolservice.se
Mitt Teknik Sverige AB Alnö Björn Wallin b.wallin@mitteknik.se
MLR Entreprenad AB Norrfjärden Martin Lindholm martin.lindholm@mlrab.se
Molins saxliftar ab Kalmar Peter Nyberg peter@molins.se
NHS Industri & Miljö Jimmy Thorsson Jimmy@nhspolning.se
NHS Nordisk Högtrycks spolning i Stockholm AB Järfälla Roger Lindholm rolle.svensson@nhspolning.se
Njudung Energi Vetlanda David Gidius david.gidius@njudung.se
Northpipe AB Luleå Norrbotten Fredrik Jakobsson kontakt@northpipe.se
Nyköpings kommun & Nyköping Vatten Nyköping Niklas Ceder tekniska.divisionen@nykoping.se
Ocab i Stockholm AB Norsborg Stig Hedlund stig.hedlund@ocab.se
Ohlssons AB Helsingborg Jan Olofsson jan.olofsson@ohlssons.se
Oliner System AB Hallstahammar Mikael Bäckström micke.beckstrom@olinersystem.se
Oskarshamns Transport AB Oskarshamn Kent Fahl kent@oskarshamnstransport.se
PEAB Sverige AB Umeå Lars-Åke Gyllmo lars-ake.gyllmo@peab.se
PEAB Sverige AB Västerås Per Eriksson per.eriksson@peab.se
Pernilla Sjöman AB Riala Pernilla Sjöman pernilla@sjoman.se
PETER´SPOLARE AB Bålsta Peter Svensson info@peterspolare.se
Pipecoating Svenska AB Arlandastad Tobias Halsius info@pipecoating.se
Piteå Kommun öjebyn Jonas Invall teknikochgatu@pitea.se
PR Slamsugning AB Falköping Jan-Erik Andersson info@pr-slamsugning.se
Proline Group AB Sollentuna Björn Olsson bjorn.olsson@proline-group.com
Puls AB Staffanstorp Christer Engström Bengt.Mattsson@pulsab.se
Ragn-Sells AB Stockholm Stefan Lundström stefan.lundstrom@ragnsells.se
Ragn-Sells AB Uppsala Reino Andersson reino.andersson@ragnsells.se
Re-new AB Malmö Richard Groth info@re-new.se
Relita Industriservice AB Uppsala Andreas Tengelin info@relita.se
Rena Rör i Väst AB Göteborg Claudio Congiu kontakt@renaror.se
RINAB Rörinspektörerna i Norr AB Luleå Lars Nyström lars.nystrom@mbox314.swipnet.se
Ronneby Miljö&Teknik AB Thomas Åkesson thomas.akesson@miljoteknik.ronneby.se
Rör & Ledningsinspektion i Stockholm AB Tyresö Kenneth Andersson kenneth@ledningsinspektion.se
Rörfilmning i Väst AB Vänersborg Torbjörn Berg tb@rorfilmning.se
Rörinspektion i Karlstad Karlstad Ulf Larsson ulf@ror-inspektion.se
Rörinspektion i Trestad AB Uddevalla Atle Berg rorinspektionitrestad@gmail.com
Roslagsvatten åkersberga Tommy Hillroth tommy.hillroth@roslagsvatten.se
RUGAB Järfälla Jesper Glinka jesper@rugab.se
Samson Rör AB Solna Kristofer Karlgren info@samsonsror.se
Sanero Norrköping Per Åsberg info@sanero.se
Sanitets Sanering AB Sundbyberg Benny Grans mail@sanitetssanering.se
Sävedalens VVS Rör & Grävarbeten AB Sävedalen Tommy Bergfast info@savedalensvvs.se
SBVT Skåne Blekinge Vattentjänst Bromölla Andreas Ljungkvist andreas.ljungkvist@sbvt.se
Scandinavia VA-Teknik AB Växjö Rune Johansson rune@svatek.se
SIBAB Spolservice i Borås AB Borås Peter Arekvist info@sibabboras.se
Skånska Högtrycksspolarna AB Kristianstad Patric Johansson info@spolarna.com
Slamsugningstjänst i Halmstad AB Halmstad Jessica Wigroth info@slamsugningstjanst-halmstad.se
Sollentuna Energi Sollentuna Jonas Cronebäck info@sollentunaenergi.se
Solna Högtrycksspolning AB Solna Pontus Jonsson pontus@solnahogtryck.se
Sörmland Vatten och Avfall AB Katrineholm Rolf Gustavsson Rolf.Gustavsson@sormlandvatten.se
Sortera Industry AB Sollentuna Linnéa Spångberg linnea.spangberg@sortera.se
Spol & Filmservice i Norr AB Lillpite Janne Persson jannep77@live.se
Spol & Industriservice AB Norrköping Jonas Jonasson info@spol-industriservice.se
Spolab AB Linköping Fredrik Johansson info@spolab.se
Spolarna Göteborg AB Göteborg Tony Berg tony.berg@spolarna.com
Spolia AB Hägersten Nicklas Holmér info@spolia.se
Spolio Göteborg AB Göteborg Tony Berg kontakt@spolio.nu
Spolpågarna AB Arlöv Andreas Granell info@spolpagarna.se
Spoltec Södra AB Eslöv Patrik Nilsson info@spoltec.se
Stahrebolaget fukt- & saneringsteknik AB Eskilstuna Caroline Östmark info@stahrebolaget.se
Stockholms Rörinspektion AB Järfälla Thomas Jangemo thomas@sriab.com
Svatek AB Vederslöv Rune Johansson rune@svatek.se
Svensk Röranalys AB Stockholm Göran Nilsson info@roranalys.se
Svensk Rörinspektion AB Ingarö Alexander Moberg Alex@sri-ab.se
Swoosh AB Umeå Leif Lundquist mikael@swooshumea.se
Swoosh Mitt Anthon Kryg anthon.kryg@swooshsverige.se
Swoosh Öst John Lambert john.lambert@swooshsverige.se
Tranås Kommun Tranås Viktor Öberg viktor.oberg@tranas.se
Tyresö kommun Michael Carlsson michael.carlsson@tyreso.se
Umespol AB Umeå Markus Oskarsson marcus.oskarsson@umespol.se
Uppsala Vatten & Avfall Uppsala Andreas Jansson uppsalavatten@uppsalavatten.se
VA Syd AB Malmö Kenneth Nilsson kenneth.nilsson@vasyd.se
Värends Miljö AB Ingelstad Thomas Karlsson info@varendsmiljo.se
Västerås Relining Västerås Andreas Allöv andreas@vasterasrelining.se
Västsvenska Spol & Slam AB Hisings-backa Mikael Hansson kg@vssab.se
Växjö kommun, Tekniska förvaltningen Växjö Fredrik Gedda fredrik.gedda@vaxjo.se
Veolia Sverige AB Stockholm Mickael Laine mickael.laine@veolia.com
VVS Mannen i Stockholm AB Tyresö Thomas Karlsson thomas@vvsmannen.se
VVSteknik Rörinspektion & Infodring Gävle Dala AB Falun Mats Persson mats.persson@vvsteknikgavledala.se
Wilssons Åkeri AB Norrköping Håkan Wilsson info@wilssons.se
XR Miljöhantering AB Skövde Jonny Fransson jonny.fransson@xr.nu
Xtream clean högtrycksspolning AB Södertälje Christoffer Andersson christoffer.anderson@xtreamclean.se
Ystad Kommun Ystad Elias Molin kommunen@ystad.se